Strona główna

Leksykon rodów

O autorze

Publikacje

Wykłady...

Album

Main site

Lexicon of families

Author

Publications

Lectures...

Photobook

Sławni na Tarnogórskiej Ziemi

Sławni na Tarnogórskiej Ziemi

autorzy: Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Dariusz Woźnicki

miejsce i data wydania: Tarnowskie Góry 2003

przedmowa "Tarnogórski magnes": prof. dr hab. Stefan K. Kuczyński

Przedmowa - "Tarnogórski magnes"

(fragment)

Od czasów, gdy urodzony 2,5 tysiąca lat temu słynny Grek Plutarch z Cheronei napisał &quo;Żywoty sławnych mężów&quo;, biografistyka jest jedną z najważniejszych i najżywotniejszych dziedzin humanistyki, a Plutarch uchodzi za jej ojca duchowego i patrona...

Książka Arkadiusza Kuzio-Podruckiego i Dariusza Woźnickiego &quo;Sławni na Tarnogórskiej Ziemi&quo; jest bardzo pomysłowym i oryginalnym powiązaniem historii swego miasta z biografiami wybitnych postaci, które mają wpisany w swój życiorys mniejszy bądź większy epizod tarnogórski. Z tego oryginalnego kolażu faktografii i erudycji powstała lektura zadziwiająco atrakcyjna w swej świeżości, a jednocześnie ucząca miłości do miasta rodzinnego oraz popularyzująca sylwetki ludzi różnych narodowości, epok, zawodów, talentów i znaczenia w historii.

Oto kolejny dowód jak biografistyka jest nauką ciągle żywą, objawiającą się w coraz to nowych formach i pomysłach. Tarnowskie Góry mogą być dumne, że w swych murach gościły tak sławnych mężów, a autorom należą się słowa wielkiego uznania za erudycję i pomysł, iż w urokliwy faktograficznie i jednocześnie atrakcyjny ikonograficznie sposób upowszechniają wiedzę o swojej małej Ojczyźnie.

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja
Kierownik Katedry Biografistyki
Uniwersytetu Opolskiego
Senator Rzeczpospolitej Polskiej

Od wydawcy

(fragment)

Jeśli przekonanie o wzajemnej determinacji miejsca i człowieka znajduje swoje uprawomocnienie, to z pewnością odnosi się ono do sławy gości odwiedzających i wpływających na sławę Tarnowskich Gór. Wystarczy wymienić takie osobowości jak: Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław Poniatowski, Aleksander I Romanow, Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Johann Wolfgang Goethe, Ignacy Krasicki, Józef Wybicki, Julian Ursyn Niemcewicz, Guido Henckel von Donnersmarck, August Hlond, Robert Koch. Są tu wielcy politycy, kreujący historię lokalną i powszechną, pisarze, naukowcy, przemysłowcy, hierarchowie kościoła. Przeglądając biogramy bohaterów monografii odnosi się wrażenie, że Tarnowskie Góry to miasto, w którym spotykały się niemal wszystkie trakty Europy.

Sławomir Letkiewicz

Początek strony