Strona główna

Leksykon rodów

O autorze

Publikacje

Wykłady...

Album

Main site

Lexicon of families

Author

Publications

Lectures...

Photobook

o filmie/ über Movie

Perła rodu Ballestremów

Perła rodu Ballestremów

producent: TVP SA o/Katowice,
przy współpracy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, na zlecenie „Fundacji Silesia Pro Europa”.

prapremiera: Pławniowice 9 I 2012

czas: 40 min.

reżyseria i scenariusz: Adam Kraśnicki

zdjęcia: Sławomir Chudowski

dźwięk: Grzegorz Zawada

montaż: Beata Widuch

opracowanie muzyczne: Ewa Błachut

kierownik produkcji: Ewelina Pilarz

O filmie

Ród Ballestremów wywodzi sie ze starej szlacheckiej rodziny włoskiej - Ballestrero di Castelengo osiadłej w okolicach Turynu. Wszystko co związane jest z historią śląskiego regionu rozpoczyna hr. Giovanni Battista Angelo, który u schyłku XVII wieku - jako oficer armii pruskiej trafia na Górny Śląsk. W ciągu blisko 150 lat kolejni potomkowie tego rodu tworzą w tej części Europy jedną z największych potęg przemysłowych.

Film jest prezentacją unikatowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach - perły archiktektury i pleneru, niegdyś głównej reprezentacyjnej siedziby jednego z najważniejszych śląskich rodów, kreujących górnośląską historię i postęp cywilizacyjny XIX i XX wieku. Dziś ten obiekt z pietyzmem odrestaurowany, służy jako Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej. Jest miejscem ważnych spotkań i wielu wydarzeń artystycznych...

W filmie - rodowodzie i legendzie rodu Ballestremów, o historii i codziennym życiu mieszkańców rezydencji w Pławniowicach, o najciekawszych zbiorach i pamiątkach wartych osobistego poznania - mówią biskup gliwicki, historyk sztuki, historyk dziejów Górnego Śląska i kustosz Zespołu Pałacowo-Parkowego.

Top / początek strony